VETERINARSKI ČLANKI

Spremljate nas! Vsak teden bomo dodali kakšno novo temo. Članke v reviji pišejo vodilni strokovnjaki v Sloveniji!


ZASUK ŽELODCA
Razširitev in zasuk želodca (GDV) je življenjsko nevaren pojav, pri katerem pri psu zaradi nezmožnosti praznjenja plinov pride do nenadnega napihovanja želodca . Lastnik lahko zazna naslednje znake: pes postane nemiren, poskuša bruhati , vendar izbruha le velike količine penaste sluzi. Trebuh se začne napihovati, splošno stanje se hitro slabša, pes kmalu ne more hoditi, težje diha, sluznice postanejo blede ali modrikaste.


Preberi več ... KLIK


WOBBLERJEV SINDROM
Wobblerjev sindrom (to wobble: angl. zamajati) opisuje skupek simptomov, ki jih povzročijo številne nepravilnosti v zgradbi vratnega dela hrbtenice. Le-te povzročijo pritisk na hrbtenjačni živec in posledično bolečino ter ataksijo – nestabilno, nekoordinirano hojo in stojo.


Preberi več ... KLIK


KOŽNI TUMOR - MASTOCITOM
Mastocitom se pojavlja tako pri pasemskih psih, kot pri mešancih vseh starosti. Določene pasme so bolj nagnjene k pojavu mastocitomov. Najbolj pogosto se pojavlja pri bokserjih, vendar se pri njih pojavlja v najmanj agresivni obliki. Opažamo ga tudi pri boston terierih, mopsih (pogost pojav multiplih mastocitomov), angleških buldogih in drugih brahiocefaličnih (kratkogobčnih) pasmah. Pojavlja pa se še pri zlatih prinašalcih, šnavcerjih in mešancih.


Preberi več ... KLIK


POŠKODBE ZOB
Velikokrat se zgodi, da težavo zaradi zlomljenega zoba opazimo šele, ko je bolezen že napredovala in se pojavijo otekline in drenažni trakti na obraznem delu glave. Le-te posebno pogosto opazimo pod očmi pri periapikalnih procesih na četrtih ličnikih zgornje čeljusti. Podobno lahko opazimo tudi v ustni votlini ob koreninah drugih zob. To so znaki, da je bolezen napredovala do mere, ko so hudo prizadeta tkiva okrog vrška korenine zoba.


Preberi več ... KLIK


TEŽAVE V USTNI VOTLINI
Do 3. meseca starosti so vsi mlečni zobje pri psih izrasli. Če zob manjka, je z rentgenskim slikanjem smiselno ugotoviti, zakaj. Če je mlečni zob prisoten, a ni izrasel, je možno, da ne bo dovolj prostora v čeljusti za izraščanje stalnega zoba. V tem primeru bo veterinar nad neizraslim zobom v minimalno invazivnem posegu za začetek prerezal dlesen, da bi zob lažje izrasel.


Preberi več ... KLIK


KOLONOSKOPIJA
Obolenja debelega čreva se razlikujejo glede etiologije (vzrokov) nastanka bolezni. Zato je pri diagnosticiranju teh obolenj potrebno imeti sistematičen in temeljit diagnostični plan. Najprej je treba vzeti anamnezo (zgodovino poteka bolezni), opraviti temeljit splošni klinični pregled, vključno z rektalnim pregledom.


Preberi več ... KLIK
 













Ni komentarjev:

Objavite komentar